65 kilogramów

Artysta: Zhang Huan 1994
65 kilogramów

Performans Zhang Huana 65 kilogramów odbył się w East Village w Pekinie 11 czerwca 1994 roku. Tytuł odnosi się do ówczesnej wagi ciała artysty. W pracy tej nagi artysta zawiesił się na wysokości 3 metrów u sufitu swojej pracowni. Jego ciało podtrzymywane było 10 metalowymi łańcuchami, głowę zaś podtrzymywał skórzany pasek. Podczas performansu towarzyszyła mu trójka lekarzy z pekińskiego szpitala, którzy pomagali artyście w upuszczeniu 250 ml krwi. Podłoga pokryta była białymi, medycznymi materacami, a na niej stała elektryczna płyta grzewcza, na którą spadały krople krwi z ciała artysty.

„Spowijał mnie zapach palonej krwi, niemożliwy do zniesienia smród wypełniał całe pomieszczenie. Krew i pot skapywały bez końca, a ponieważ w górnej części tułowia koncentruje się waga ciała, pierś bolała mnie najbardziej i najdłużej. Ręce zdrętwiały mi do tego stopnia, że nie mogłem nimi ruszać, czułem jakby każdy palec spuchł i był dziesięć razy większy niż normalnie. Ciało bolało mnie coraz bardziej i musiałem zmienić jego ułożenie, ale to tylko wzmogło ból. Ostatecznie okazało się, że najlepiej w ogóle się nie ruszać” - pisał o tej pracy Zhang.

Pomieszczenie gęsto wypełnione było ludźmi – artystami, krytykami i dziennikarzami, którzy przyjechali zobaczyć performans. Panował zaduch. Było około 32 stopni Celsjusza. W powietrzu unosił się zapach palonej krwi i ludzkiego potu. Po 60 minutach, kiedy ból ciała był już nie do zniesienia, artystę ściągnięto go na ziemię.

Zhang Huan urodził się w 1965 roku w Anyang w prowincji Henan, obecnie mieszka w Szanghaju i Nowym Jorku. Zdobył dyplom licencjacki na Uniwersytecie prowincji Henan w Kaifenguw latach 1988-1991, a następnie dyplom magistra Centralnej Akademii Stuk Pięknych (1991–1993), na której studiował malarstwo olejne. W tym czasie przeniósł się do East Village w Pekinie, gdzie po raz pierwszy zaangażował się w sztukę performans. Odporność fizyczna ciała stała się tematem działań performatywnych Zhanga. Znakiem rozpoznawczym jego akcji była nagość.

W 1998 roku Zhang uczestniczył we wpływowej nowojorskiej wystawie Inside Out: New Chinese Art, a następnie przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie mieszkał i pracował od 1998 do 2006 roku. W 2006 roku zdecydował się powrócić do Chin i otworzył Zhang Huan Studio w Szanghaju. Skupił się na tworzeniu rzeźb, instalacji, obrazów, fotografii, zatrudniając około setki asystentów do pomocy przy realizacji licznych, często monumentalnych dzieł. W 2010 roku Zhang został uhonorowany chińską doroczną nagrodą artystyczną Robb Award, a w 2014 roku francuskim Orderem Legii Honorowej.

(Magda Lipska / Theresa Liu)

O pracy