Cobra

Cobra była pierwszym czysto kobiecym zespołem rockowym w Chinach. Prawie wszystkie spośród sześciu pierwotnych członkiń Cobry od najmłodszych lat uczyły się gry na klasycznych, zachodnich instrumentach muzycznych, oprócz perkusistki i głównej wokalistki Wang Xiaofang, która zanim zasiadła za bębnami uczyła się gry na yangqin - tradycyjnej chińskiej cytrze. Przed powstaniem zespołu większość z nich była także członkiniami wojskowych zespołów artystycznych. Zawiązany wiosną 1989 roku metalowy band w początkowym okresie grał głównie covery rockowych utworów z Europy i Ameryki. W 1992 roku Cobra wydała pierwszy singiel, My Own Paradise – pop-rockowy utwór ze szczyptą jazzowej melodii i psychodelicznym beatem. Jego tekst dotyczył marzeń jednostki oraz idei utopijnej „odległej krainy”, co pasowało do retoryki wielu znanych wówczas zespołów i wykonawców rockowych.

Jako jedna z pierwszych chińskich grup, które zdobyły rozgłos za granicą Cobra została zaproszona do zagrania koncertu w czasie Tygodnia Awangardy Chińskiej w Berlinie wraz z Cui Jianem, Tang Dynasty i 1989. Zespół wydał następnie w 1994 roku w Niemczech swój pierwszy album Hypocrisy, który w Chinach ukazał się dwa lata później pod tytułem Yanjingshe (czyli Cobra). Na płycie tej członkinie grupy stworzyły swój charakterystyczny styl ponurego metalu z tekstami piosenek opowiadającymi o zranionym sercu, niedoli i konsternacji, jaką budzi życie. Była to jedna z najbardziej sławnych kobiecych grup rockowych w latach 90. w Chinach, a mglista, poetycka sentymentalność tekstów jej piosenek podkreślała kobiecy charakter zespołu. Z kolei grany przez nią ciężki rock i stanowcza postawa grupy zmieniły powszechne postrzeganie kobiet zajmujących się muzyką.

Na zaproszenie amerykańskiego festiwalu zespołów kobiecych w 1996 roku Cobra koncertowała w USA grając na prestiżowych scenach alternatywnego rocka, w tym w CBGB w centrum Manhattanu oraz wydała w tym kraju album Yanjingshe. W 1998 roku ukazała się druga płyta Yanjingshe 2. Po okresie zawieszenia działalności i kilku przetasowaniach personalnych, jakie nastąpiły po 2000 roku, grupa w 2012 roku ogłosiła powrót na scenę.

(Qu Chang)

O pracy