Poszukiwany zaginiony
W 1993 roku w Kunmingu, stolicy prowincji Junnan, Zhu Fadong zrealizował swoją przełomową pracę Poszukiwany zaginiony, w ramach której wykonał ponad 100 kopii plakatu z ogłoszeniem o zaginięciu, zawierającego jego własny opis i umieścił go w najbardziej uczęszczanych miejscach w Kunmingu. Na plakacie widniał napis:
Zaginiony: Zhu Fadong, artysta, mężczyzna. Zaginął na Beijing Road w Kunmingu 3 stycznia 1993 roku. Cechy szczególne: długie, miękkie włosy do ramion, wąski rozstaw oczu, wysokie łuki brwiowe, szparkowate oczy, prosta, lecz niezbyt wysoka kość nosowa, na głowie granatowy kapelusz. Zhu pochodzi z Dongchuanu w prowincji Junnan, obecnie mieszka w Kunmingu. Wszyscy, którzy posiadają jakiekolwiek informacje proszeni są o kontakt. Żadnych wizyt. Adres: skrz. poczt. 273, Mayuan, Kunming.
Zhu Fadong wyjaśnia, że wracał w tej pracy pamięcią do swojej wizyty w Hainanie, południowej, wyspiarskiej prowincji Chin, pod koniec lat 80., niedługo po ukończeniu Szkoły Sztuk Pięknych prowincji Junnan. Jako największa specjalna strefa ekonomiczna utworzona przez Deng Xiaopinga w ramach nowej polityki otwartych drzwi, Hainan przyciągał rzesze ludzi z całego kraju, którzy przybywali w poszukiwaniu lepszego życia. Niezliczone plakaty o poszukiwanych zaginionych osobach, które Zhu ze zdumieniem napotykał na całej wyspie napełniły go silnym, złowrogim poczuciem straty i zainspirowały go do stworzenia pracy poświęconej zaginionym. Ten performatywny projekt z jednej strony ukazuje gorączkowe i chaotyczne szaleństwo komercjalizacji w Chinach poprzez porównanie ludzi omamionych utylitaryzmem współczesnego świata do osób zaginionych. Z drugiej strony zaś wyraża potrzebę poszukiwania własnej duszy, poznania siebie i bycia sobą – jest to długi i trudny proces, który artysta realizuje od końca lat 70. do dziś. Rok po wykonaniu tej pracy, przed wyjazdem do Pekinu Zhu zrealizował inny performans, Człowiek na sprzedaż, w ramach którego wystawił się na sprzedaż za możliwą do negocjowania cenę.
Zhu Fadong urodził się w 1960 roku. Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych prowincji Junnan w połowie lat 80. Zasłynął serią prac powstałych w reakcji na kondycję społeczeństwa chińskiego w nowej erze urynkowienia. Wiele z jego projektów opiera się na wymianie pieniędzy za pracę, fałszywe dowody tożsamości i własny czas. Korespondują one z coraz silniej rynkowo zorientowanym społeczeństwem, opartym na niezliczonych usługach oferowanych przez internet.
(Qu Chang)